2019 Tragédia v Prešove

Tragédia v Prešove

06.12.2019 Piatok

V Piatok o 12:13 na Prešovskom Sídlisku III, na Mukačevskej ulici vybuchol v jednom z bytov v 12 poschodovej bytovke plyn. Nešťastie si vyžiadalo najmenej sedem obetí a ďalších 39 ľudí je zranených. Hasiči pomocou výškovej techniky evakuovali všetky osoby, ktoré vedeli vizuálne identifikovať.

Konštrukcia schodiska sa po výbuchu zrútila a hrozí aj celkový kolaps schodiska. Jedna osoba je stále nezvestná. Na miesto nešťastia prišiel aj premiér Peter Pellegrini, ktorý po zasadnutí krízového štábu rozhodol, že vyčlení z rezervy milión eur pre mesto Prešov. Hasiči zasahovali počas celej noci, požiar sa im podarilo úplne uhasiť pred siedmou hodinou ráno. Svoje domovy museli opustiť obyvatelia viacerých okolitých domov.

Podľa evidencie mesta Prešov malo v dotknutom bytovom dome bývať 96 ľudí. Celkovo bolo evakuovaných aj z okolitých bytoviek okolo 220 ľudí.

Momentálne nie je možné, aby sa obyvatelia z blízkeho okolia bytového domu vrátili do svojich bytov, vzhľadom na to, že sú naďalej odpojené od elektriny aj plynu preto sú neobývateľné.

Polícia SR varuje pred falošnými transparentnými účtami, ktoré boli zriadené na pomoc obetiam výbuchu v Prešove. Ako uviedla na svojej facebookovej stránke, „je to nepochopiteľné, ale naozaj sa môže nájsť niekto, kto chce využiť nešťastie iných vo svoj prospech“.

Mesto Prešov zverejnilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom. Na oficiálny účet mesta Prešov bolo do tejto chvíle poslaných viac ako 50 tisíc eur. Číslo transparentného účtu je SK90 7500 0000 0040 0859 1229, variabilný symbol: 6122019.

  • Pre zahraničné platby:
  • Príjemca: MESTO Prešov
  • adresa : Hlavná 73, Prešov
  • BIC (SWIFT) : CEKOSKBX

Po naskenovaní QR kódu si skontrolujte automatizovane vložené údaje o čísle účtu a variabilnom symbole. 

  • - Linka stálej služby na Volgogradskej č. 1: 051/771 45 61
  • - Linka pomoci pre ľudí zasiahnutých mimoriadnou udalosťou: 0944 171 272 (od 23:00 hod.)

Krajský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci všeobecného ohrozenia. V súvislosti s týmto skutkom bolo zadržaných 6 podozrivých osôb, medzi nimi aj osoby zodpovedné za terénne práce, ktoré súvisia s touto tragickou udalosťou a sú predmetom ďalšieho vyšetrovania a následného znaleckého skúmania. V súčasnej dobe prebiehajú zo strany záchranných zložiek úkony súvisiace s ochranou života, zdravia a majetku.

Ľudia z vchodov na Mukačevskej ulici č. 3, 5, 9, 11, 13 si v sobotu popoludní mohli prísť len po osobné veci, a to za asistencie polície. Informujte sa, prosím, v ZŠ Prostějovská, kde Vám mestská polícia a členovia tímu krízovej intervencie poskytnú bližšie informácie.

Podľa informácií od policajného zboru by sa posledná nezvestná osoba mala nachádzať na 12. poschodí. Aj napriek snahe ju hasiči doposiaľ nenašli.